معمار

معمار و معماری، تاریخ هنر، ایران شناسی، گاهی تراوشات ذهن

 

مسابقه معماری

 

گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان مسابقه طراحی معماری "مركز تجارت صنعت ساختمان" با داوری اساتید بزرگ معماری كشور و جوایز ارزنده برگزار می كند. بدین منظور از کلیه مهندسین مشاور و طراحان حقیقی و حقوقی و مهندسین معمار در سراسر کشور دعوت به عمل می آید در این مسابقه شرکت نمایند.

 دریافت پوستر فراخوان مسابقه معماری مركز تجارت صنعت ساختمان

 

معمــــار

 

مقدمه

 
بازارها و مجتمع های تجاری در طول تاریخ معمولاْ در مناطقی که پتانسیل های اقتصادی مورد نیازبرای تبادلات مالی را دارا بوده اند به وجود آمده اندوبا ایجاد مزایای مختلفی به قطبهای زیستی و جمعیتی پراهمیت تبدیل شده اند. ازطرف دیگر گاه پتانسیل نزدیکی به مراکز جمعیتی و صنعتی ومصرف کنندگان، خود باعث به وجود آمدن مراکز تجاری بزرگ برای خدمات دهی به مصرف کنندگان شده است. این بازارها درمقیاسهای مختلفی به ارائه خدمات می پردازند ، ازیک بازار کوچک محلی با قدرت خدمات دهی محدود تابازارهای بزرگ بین المللی كه درمحل تقاطع شاهراههای مهم تجاری زمینی و دریایی شکل گرفته اند.
منطقه گیلان و مازندران با حدود 60000 کیلو متر مربع وسعت ، حدود 4 درصد مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده ، که در حدود 11 درصد جمعیت کل کشور در این منطقه ساکن می باشند . این منطقه به دلیل همجواری با دریا ،جنگل و کوهستان ، تنوع ارتفاعی ، آب و هوای معتدل ، بارش کافی و وجود چشم اندازهای طبیعی و وجود مراتع و مزارع غنی ، دارای توان فوق العاده و منحصر به فردی می باشد .
درکشورهای توسعه یافته از سالیان گذشته سیاست هایی مبنی برتمرکز مراکز خدماتی و اصناف به منظور تسهیل در خرید و حل مشکلاتی نظیر ترافیک و پراکندگی مشاغل در دستور کار قرار گرفته است ، که خوشبختانه طی سالیان اخیر موضوع فوق مورد توجه متولیان امر در کشور قرار گرفته و شاهد هستیم که هر روز در گوشه ای از کشور پهناور وعزیزمان ایران ، مجتمع های تجاری متمرکز که گردآورنده مجموعه ای از مشاغل مرتبط یا یک صنف خاص می باشند (نظیر بازارمبل یافت آباد تهران) ، درحال احداث و یا بهره برداری میباشد.
 
اخیراْ نیز توسط دولت محترم برحضور اصناف و مشاغل تخصصی درچنین مجتمع هایی بصورت متمرکز تاکید گردیده است ، لذا شرکت عمران و تجارت تیراژه در راستای اهداف دولت محترم جمهوری اسلامی و همچنین زمینه سازی ارتقاء اقتصادی استان سرسبز گیلان ازطریق ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری های تجاری والقای امنیت اقتصادی به سرمایه گذاران غیربومی، درتلاش است تا گام های موثری در جهت جذب سرمایه گذاران به این منطقه و رشد هر چه سریعتر استان گیلان بر دارد.
شرکت عمران و تجارت تیراژه با شناخت موارد فوق در نظر دارد ، ساخت مجتمعی نمایشگاهی وفروشگاهی را با عنوان مرکز تجاری صنعت ساختمانآغاز نماید ، انتظار می رود بنایی که با این عنوان ساخته می شود همچنانکه با استفاده از آخرین تکنولوژی روز صنعت ساختمان بنا می گردد،از نظر طرح معماری نیزدارای ویژگیهای قابل قبول ، متمایز و پیشرو باشد.
این شرکت در جهت نیل به ایده ها و تفکرات ناب و خلاقانه درعرصه معماری و همگامی و همسویی با تحولات جهانی وایجاد اثری متفاوت وماندگار،با همكاری گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان اقدام به طراحی این مجموعهاز طریق برگزاری مسابقه طراحی معماری در مقیاس ملی نموده است.
 

 

جوایز :

نفر اول : 20 عدد سكه بهار آزادی و لوح تقدیر
نفر دوم : 10 عدد سكه بهار آزادی و لوح تقدیر
نفر سوم : 5 عدد سكه بهار آزادی و لوح تقدیر

  

 

معمــــار

 

شرایط شرکت در مسابقه


شرکت در مسابقه برای کلیه مهندسین مشاور و طراحان حقیقی و حقوقی و مهندسین معمار در سراسر کشور آزاد است.
 


شرایط و نحوه ارائه آثار


1.کلیه آثار در ابعاد 70*50 و بر روی فوم برد و حداکثر در 6 شیت ارائه گردد. (شیت های اضافه در مرحله داوری حذف خواهند گردید.)


2.مدارک مورد نیاز شامل سایت پلان کل مجموعه ،پلان طبقات و پلان سقف، بزرگنمایی فضاهای داخلی، نماها و برش ها و جزییات طراحی داخلی در مقیاس مناسب و پرسپکتیوهای داخلی و خارجی (شامل دید های پرنده و دید انسانی به منظور معرفی کامل طرح می باشد.)


3. علاوه بر شیتهای ارسالی ، ارسال فایل پروژه با فرمت TIFF یا PDF با رزولوشن dpi300 بر روی لوح فشرده الزامی است.


4.مشخصات طراح و سایر نشانه ها از قبیل لوگو،امضا، نشانه های خاص طرح یا شرکت یا گروه طراحی در پشت و روی شیت های ارسالی وجود نداشته باشد و تنها پرینت فرم شرکت در مسابقه در داخل بسته آثار تحویل گردد.


5.آثار ارسالی دارای بسته بندی مناسب جهت ارسال پستی باشند و مشخصات طراح شامل نام صاحب اثر و آدرس كامل پستی بر روی بسته بندی قید گردد.


6. برای برنامه ریزی مناسب روند مسابقه به ازای هر اثر ارائه شده حداکثر تا تاریخ 15 شهریور ماه فرم شرکت در مسابقه تکمیل و به پست الکترونیک مسابقه ( farakhan@ott.co.ir ) ارسال گردد.
 
· كارفرما حق برگزاری نمایشگاه و چاپ آثار رسیده را ( با ذکر نام صاحب اثر) در فرصت مناسب برای خود محفوظ می دارد.
· هیچ یك از آثار رسیده مرجوع نخواهد شد.

 

معمــــار

 

برنامه زمانبندی مسابقه


· زمان مسابقه از تاریخ شروع به مدت 2 ماه می باشد.
· اسناد مسابقه  از تاریخ 31/4/89 بر روی وبلاگ معمار و سایت های شرکت عمران و تجارت تیراژه و سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان قابل دریافت است.


http://www.ott.co.ir
http://www.guilan-nezam.ir


· به منظور شرکت در مسابقه پر کردن فرم ثبت نام به ازای هر اثر ارائه شده و ارسال آن تا تاریخ 15/6/89 به آدرس پست الكترونیك الزامی است.

farakhan@ott.co.ir

· آخرین مهلت تحویل آثار تا 31 شهریور می باشد. بدیهی است قبل و بعد از زمان فوق هیچ گونه طرحی پذیرفته نخواهد شد.شركت كنندگان می بایستی فقط آثار را به صورت پستی ارسال كنند و مدت زمان ارسال پستی را در نظر گرفته به گونه ای كه قبل از پایان وقت اعلام شده آثار به پست تحویل شود.
 
 
 
آدرس :


· رشت - صندوق پستی 1747-41635 بنام آقای علیرضا احمدی
· مدیران مسابقه : آقایان مهندس امیری فردو مهندس شریفی
· شماره همراه : 09118065781  -   09118065782

 

معمــــار

 

برنامه ریزی فیزیکی مقدماتی


کل زیربنای پیش بینی شده برای پروژه ،10،000 (ده هزار) متر مربع و به شرح زیر می باشد:
 
 1- واحد های تجاری :

از مجموع 10،000 متر مربع مساحت پیش بینی شده جهت زیر بنای پروژه ، حداقل 5000 متر مربع به فضاهای تجاری قابل فروش به شرح زیر اختصاص یابد:
 
1- فروشگاه مرکزی : به مساحت 1000 متر مربع در طبقه همكف.


2- واحدهای تجاری: هر یک به مساحت حدود 100-50 متر مربع در همکف و طبقات.
 
 2 - سالن اجتماعات:
به مساحت 200 متر مربع که ترجیحاً در بالاترین طبقه جانمایی و طراحی گردد.
 
 3- رستوران :
به مساحت 200 متر مربع شامل:
- لابی و سالن پذیرایی.
- انبار و آشپزخانه.
- فضاهای خدماتی جانبی.
-
 4-کافی شاپ :
به مساحت 100 مترمربع.
 
 5-محل نگهداری کودکان :
مجموعاً به مساحت 50 متر مربع.
 
 6 - نمازخانه :
مجموعاً به مساحت 100 متر مربع شامل :
- نماز خانه آقایان.
- نماز خانه بانوان.
 
 7 - سرویس بهداشتی :
مجموعاً به مساحت 150 متر مربع شامل سرویس بهداشتی آقایان و بانوان.
 
 8 - پارکینگ :
 یک طبقه پارکینگ به ظرفیت حدود 80 خودرو به مساحت 2000 متر مربع.
 
9 - مابقی متراژ باقیمانده شامل فضاهای ارتباطی و عمومی و راههای دسترسی می باشد.
 
 
 
v با توجه به این که مجتمع فوق ، یک مجتمع تجاری خاص می باشد و با حجم مراجعین مختلف و عمومی سر و کار ندارد، فضاهای خدماتی مجموعه شامل رستوران ، کافی شاپ و محل نگه داری کودکان بهتر است در طبقات فوقانی مجموعه که دارای ارزش تجاری کمتری می باشند، طراحی و جانمایی گردند.
 


برای طبقه پاركینگ در زیرزمین مجتمع رمپ ورودی و خروجی از جبهه ورودی پیش بینی گردد.همچنین راههای ارتباطی مناسب جهت دسترسی به همه محدوده تا انتهای زمین جهت تخلیه خودروها پیش بینی گردد..همچنین فضایی جهت ارتباط عمودی و حمل و نقل محصولات از محل تخلیه و پاركینگ به طبقات بالاتر و واحدهای تجاری در نظر گرفته شود.
 vبا توجه به این كه مجموعه مورد نظر به صورت تجاری و نمایشگاهی می باشد و احدها به گونه ای طراحی گردند كه از فضا هایی نظیر بالكن برای دفتر یا انبار محدود جانبی بهره برداری گردد.
 

ابعاد زمین پروژه در حدود 20 *150 متر در شمال شهر رشت در كیلو متر 4 جاده رشت به بندرانزلی قرار دارد با توجه به اهمیت منطقه ای زمین، سطح اشغال %70 و تعداد طبقات مجاز 6 طبقه ارتفاع ( با احتساب یک طبقه زیر زمین ، 7 طبقه ) در نظر گرفته شده است.

  

معمــــار

 

معیارهای ارزشیابی و داوری


- خلاقیت و نوآوری در جهت خلق اثری متفاوت با ساختمانهای موجود و همسو با تحولات روز معماری با استفاده از احجام مناسب و بدیع.
- تاکید بر تقسیم مناسب و عرصه بندی بهینه فضاهای تجاری و عمومی بر اساس برنامه فیزیکی و روابط فضایی مناسب جهت سهولت دسترسی به فضاهای طبقات.
- تاکید بر معماری داخلی مجموعه و طراحی مناسب آن با توجه به ماهیت هر کدام از فضاهای پیش بینی شده .
- برخورداری از فرمهای بدیع و طرحهای خلاقانه از نظر سیستمهای ساختمانی و سازه.
- پاسخگویی مناسب به مسائل اقلیمی، فرهنگ و معماری بومی با استفاده از روشهای نوین طراحی و ساخت.
- توجه به تکنولوژی روز و مواد و مصالح نوین در صنعت ساختمان.
- توجه به مشخصه های اصلی معماری پایدار بر اساس معیارهای سیستم ارزیابی پایداری LEED

معمــــار

دانلود 

دریافت فایل های اطلاعیه فراخوان، فایل ثبت نام فراخوان و فایل نقشه مسابقه


دریافت فایل اطلاعیه فراخوان                          دریافت فایل ثبت نام فراخوان                          دریافت فایل نقشه مسابقه

 

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۴ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

Search Engine Submission - AddMe